Si e ekzekutoi Enveri natën e Vitit të Ri ‘68-të, krushkun e tij, muzikantin virtuoz të “Dajti”-t dhe hoteleve të Malit të Zi e Bosnjës!

Dashnor Kaloçi: Memorie.al publikon historinë e panjohur të Gramoz Omarit nga familja e njohur gjirokastrite, muzikantit virtuoz të orkestrave të Hotel “Dajti”-t, “Adriatiku”-t, “Internacional”-it etj, mik dhe shok i ngushtë i Agim Krajkës, Skënder Sallakut, Skënder Plasarit, etj. , i cili pas diplomimit në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë, u caktua si profesionist në Estradën…

Lexo më shumë

Roli i Shkëlzen Berishës në aferën CEZ, pikëtakimi i interesave me Ilir Metën, disa fakte që nuk u hetuan nga drejtësia që rrëzoi Vetingu! A do të thellojë hetimet SPAK?

SPAK po heton aferën CEZ-DIA, ndërsa ka marrë në pyetje Ilir Metën, i cili dyshohet se është kumbari dhe përfituesi i kësaj skeme korrupsioni me kosto të provuar nga drejtësia 5 milionë euro. Afera CEZ-DIA për mbledhjen e rreme të borxheve me faturat e papaguara nga abonentët, nisi të zbatohej pas finalizimit të mega afera…

Lexo më shumë

Publikohet për herë të parë dokumenti/ Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave: Sasia e Arit që Mbreti Zog mori gjatë largimit është shumë herë me e madhe se…

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar sot dy dokumente që tregojnë se sasia e arit që ka marrë Mbreti Zog kur u largua nga Shqipëria më 1939 është shumë herë më i madh sesa dihej deri tani. Sipas Arkivit, ky fakt i ri historik pritet që të ngjallë shumë debate. Ky dokument është nxjerrë…

Lexo më shumë

FAKTET TREGOJNË QË I GJITH BALLKANI ISHTE I BANUAR VETEM NGA SHQIPTAR

INTERPRETIMI FETAR NË BASHKËPUNIM ME NGJYRAT NACIONALISTE SHPIKU KOMBET E REJA Beteja e Prevezës (Nicopolisit) 1798. Si “laheshin hesapet” e fuqive të mëdha me gj ak shqiptarësh Preveza, si zotërimet e tjera të Republikës Veneciane në Shqipëri dhe Greqi, u shpërbë dhe Napoleon Bonaparti synoi ta pushtonte. 280 ushtarë francezë u dërguan në Prevezë nën…

Lexo më shumë

Gazetari italian: Unë kam gjakun e pastër të Skënderbeut, Sophie Castriota nuk i përket familjes

Gazetari italian Loris Castriota ka deklaruar se është ai që ka gjakun e pastër të familjen Kastrioti, duke qenë një pasardhës i Skënderbeut nga linja mashkullore. Loris përgënjeshtroi intervistën e dhënë nga Sophie Castriota për Euronews, se ajo është stërmbesë e heroit tonë kombëtar. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Goodmorning Albanians”, gazetari italian…

Lexo më shumë

SKANDAL / Akuzat tronditëse të Berishës ndaj tij, Ilir Meta: S’dinte ça thoshte atëhere, dëgjonte dhe bëntë çfarë i thoshte Luli

Ilir Meta ka folur në lidhje me akuzat që Sali Berisha, sot aleat në opozitë, i bëri në vitin 2015 për aferën CEZ-DIA, ku kërkonte dorëheqjen dhe hetimin e tij. Meta u shpreh se Berisha lexonte atë çfarë i kishte thënë ish-kryedemokrati, Lulzim Basha. Sipas Metës, kryeministri Edi Rama kishte stisur një deklaratë dhe përdori…

Lexo më shumë