DOKUMENTI/ Kur SHISH informonte Qeverinë Berisha në 2007: Alfred Beleri, ekstremist i Omonias! Kërkon destabilizimin e Himarës

Deklaratat e Fredi Belerit, kandidat i koalicionit “Bashkë Fitojmë” për Bashkinë e Himarës, për helenizim të kësaj zone në jug të vendit, janë në qendër të politikës së ditës. Kryeministri Edi Rama e ka quajtur atë “maskara” për ato që ka thënë dhe kërcënimet e shqiptarëve në Greqi. Berisha dhe Meta si drejtues të koalicionit…

Lexo më shumë

“Pellazgët, populli hyjnor që jeton”, dokumentar italian për prejardhjen e shqiptarëve

Dokumentari italian titullohet“Pellazgët, populli hyjnor që jeton” ai fillon me pak shpjegim emri, duke e nisur nga Iliria, siç quhej në antikitet, me “Illo” që do të thotë “yll”. Më pas mori emrin e dy fiseve shqiptare, “Arbëria” dhe “Albania”, por gjithmonë popullata e kësaj zone e ka thirrur njëri–tjetrin shqiptar, që nënkupton “bij të…

Lexo më shumë

Emrat/ 11 drejtues të PD që ishin “kasafortat” e krimeve të Saliut; të vd.ekur nga sëmundje, prita e aksidente misterioze

RETRO/ Të gjithëve ua ka vënë emrin dhe bustet nëpër shkolla, sheshe e rrugë/ Mbase nuk ka ende prova, por ka dëshmi e akuza të shumta, rreth faktit se të gjithë janë dërguar për mjekim me urdhër të Sali Berishës, në të njëtin spital në Itali, kanë dalë me të njëjtën “diagnozë” e nuk janë…

Lexo më shumë

Malësori nga Tropoja me valixhe druri dhe i “pastër në biografi”, të cilit iu ngarkua detyra e “antikomunistit” pas vitit 1990

Rrëfimi i historianes ruse Smirnova/ Si e mbështeti sistemi monist shkollimin e Sali Berishës në Francë nëpërmjet bursës së UNESCO-s më 1978 dhe  si u ngjit si me sustë në rangun e lartë  të PPSH  Për shumë njerëz lidershipi i vendit është trashëgimtar i Partisë së Punës të Shqipërisë. Edhe pse sot operojnë nën siglat…

Lexo më shumë

“Nuk ka grekë të vjetër, ka veç pellazgë, ilirë dhe arvanitas”

Një nga studiueset më të veçanta në historiografinë shqiptare është dhe historiania Elena Kocaqi. Në librin e saj “Roli pellazgo-ilir në krijimin e kombeve dhe gjuhëve evropiane” që është një nga librat e viteve të fundit, ka të dhëna shumë interesante që po të merreshin për bazë do të ndryshonin këndvështrimin e gjuhësisë dhe historisë…

Lexo më shumë

Glotologu italian, Guliano Bonfante: “Dodona ishte tempull ilir jo grek”

Glotologu italian, Guliano Bonfante, është një nga emrat e përveçëm të gjuhësisë indoevropiane. Megjithëse i damkosur shpesh si pan-ilirist, rrymë mendimi në shkencën e historisë dhe gjuhësisë që i gjente ilirët në përmasa kontinentale, Bonfante bënte zbërthime gjuhësore që provonin shumë prej pohimeve të tij. Në artikullin e shënueshëm ‘Elemente ilire në mitologjinë greke’, gjuhëtari…

Lexo më shumë

Dëshmia e historianit gjerman: Në Athinë kishte Gjykatë shqiptare

Shtegtarë të panumërt perëndimorë që vizituan Athinën në shekullin e nëntëmbëdhjetë pikasën një realitet që nuk e kishin parë asnjëherë në fandaksjet e tyre filohelene. Magjepsja romantike pas vegimeve të së kaluarës u trondit keqazi me deluzionin që provonin udhëtarët sapo arrinin në Athinë: përpos rrënojave të Akropolit dhe tufave të dhenve që kullosnin qetë-qetë,…

Lexo më shumë