hamidajeti

FAKTET TREGOJNË QË I GJITH BALLKANI ISHTE I BANUAR VETEM NGA SHQIPTAR

INTERPRETIMI FETAR NË BASHKËPUNIM ME NGJYRAT NACIONALISTE SHPIKU KOMBET E REJA Beteja e Prevezës (Nicopolisit) 1798. Si “laheshin hesapet” e fuqive të mëdha me gj ak shqiptarësh Preveza, si zotërimet e tjera të Republikës Veneciane në Shqipëri dhe Greqi, u shpërbë dhe Napoleon Bonaparti synoi ta pushtonte. 280 ushtarë francezë u dërguan në Prevezë nën…

Lexo më shumë

Gazetari italian: Unë kam gjakun e pastër të Skënderbeut, Sophie Castriota nuk i përket familjes

Gazetari italian Loris Castriota ka deklaruar se është ai që ka gjakun e pastër të familjen Kastrioti, duke qenë një pasardhës i Skënderbeut nga linja mashkullore. Loris përgënjeshtroi intervistën e dhënë nga Sophie Castriota për Euronews, se ajo është stërmbesë e heroit tonë kombëtar. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Goodmorning Albanians”, gazetari italian…

Lexo më shumë

Minierat e arit të Ilir Metës në Kongo maskuar pas Kastriot Ismailajt; roli i Adriatik Llallës e Nasip Naços

Pas fillimit të hetimit në Kongo, Kastriot Ismailaj e shiti koncesionin te izraeliti Dan Gertler dhe iku pa shlyer 30 milionë USD që mori te Banka Publike e Kongos, ndërsa në Shqipëri hetimi u bllokua Dy vjet pas ardhjes së Sali Berishës në pushtet, nëpërmjet Kastriot Ismailajt të CEZ-DIA, Ilir Metaj hodhi miliardat e vjedhura…

Lexo më shumë

SKANDAL / Akuzat tronditëse të Berishës ndaj tij, Ilir Meta: S’dinte ça thoshte atëhere, dëgjonte dhe bëntë çfarë i thoshte Luli

Ilir Meta ka folur në lidhje me akuzat që Sali Berisha, sot aleat në opozitë, i bëri në vitin 2015 për aferën CEZ-DIA, ku kërkonte dorëheqjen dhe hetimin e tij. Meta u shpreh se Berisha lexonte atë çfarë i kishte thënë ish-kryedemokrati, Lulzim Basha. Sipas Metës, kryeministri Edi Rama kishte stisur një deklaratë dhe përdori…

Lexo më shumë