A ishte Akili shqiptar? Elena Kocaqi habit me përgjigjen: Po ishte pellazg

Historiania Elena Kocaqi ka habitur me deklaratën e saj duke thënë se Akili ishte pellazg.

Këtë e tha në një intervistë për Euronews Albania, kur u pyet nëse Akili ishte shqiptar. Më tej ajo theksoi se periudha e Akilit ishte periudha më e pastër pellazgo-ilire:

“Ishte pellazg. Kur flasim për periudhën e Akilit është periudha më e pastër pellazgo-ilire. Helen është një koncept i gjerë. Ti je helen jo për shkak të gjakut po për shkak të një kulture. Në antikitet ata arritën një fazë shumë të lartë dhe kjo lidhet me pellazgët”- tha ajo. / euronews.al