Fahri Xharra: Serbët në të vërtetë kanë origjinë turke

Nga Fahri Xharra Dr. Skender Rizaj pyet dhe jep përgjigje: “Po serbët kush janë”?! “Gjykuar sipas burimeve historike të njohura deri tani, mund të thuhet se serbët…

E rrallë në Sllovaki, zbulohen kupat e arta me mbishkrimin ALBANIA

Arkeologët në Sllovaki kanë kryer një zbulim të pazakontë.  Mediat sllovake, bëjnë me dije se një banor i zonës në fshatin Hubinë gjeti nën tokë disa kupa…

Kuptimi i kodit të fshehtë të përkrenares së Skënderbeut

Përkrenarja e Skënderbeut është bërë tani pjesë e pandashme e heroit, aq organike sa nuk ka figurë historike që mund të krahasohet. Ajo merr vlera studimore edhe…

Paralajmëron Marin Mema: Ata që nuk e duan të vërtetën mbi qytetin e Manastirit të bëhen gati

Gazetari që është shpallur ”non grata” në Greqi dhe që nga mediat në gjuhën maqedone që ”titulli” i njejtë t’i jepet edhe në Maqedoni, tani ka paralajmëruar…

Joshua me nokaut monstruoz ndaj Ngannous (VIDEO)

Boksierit britanik Anthony Joshuas i kanë mjaftuar vetëm dy raunde që ta mposht Francis Ngannoun. Joshua e nisi furishëm meçin duke e hedhur në dysheme qysh në…

Mësuesi i shkollës së parë shqipe, Petro Nini Luarasi, ishte edhe veprimtar i palodhshëm i Rilindjes Kombëtare

Petro Nini Luarasi  lindi në fshatin Luaras, më 22 prill të vitit  1865. Ka vdekur në Ersekë, më 17 gusht të vitit 1911. Ai, fillimisht ka qenë…

FËMIJET SHQIPTAR NË ATHOS DUKE ZHVILLUAR MËSIM NË GJUHËN E NENËS SHQIP

Këtë 7 Mars do doja te perkujtoja At Sofron Boroven.Ishte prift ne malin e shenjte Athos. Per bindjet e tij shqiptare e larguan dhe erdhi ne Borove.Hapi…

“Po arratiseshin me 6 djalin muajsh, por ai nisi të qante”- Historia tragjike e familjes shkodrane: Që të mos e dëgjonin rojet, i ati e hodhi foshnjën në liqen

Të flasësh o të shkruejsh për Stalinin sot, mbas 40 e sa vjetësh që ka dekë, duket si jashta vendit, për mos me thanë marrí krejt. Megjithkëta,…

“Enver Hoxha vrau Mehmet Shehun me dy plumba”, dëshmia e ish-përkthyesit: Diktatori trembej nga influenca në rritje e kryeministrit

“Mehmet Shehu nuk u vetëflijua, por e vrau Enveri”. Denoncimi për një likuidim të mistershëm të kryeministrit nga kreu i regjimit Hoxha përbën një nga momentet e bujshme…

A kishte urdhra për sulm ndaj popullatës civile në vitin 1997?! E vërteta e dokumentuar

Komisioni mendon se drejtuesit e Shtetit shqiptar, vetë Sali Berisha ka shkelur rëndë parimet bazë të politikës së sigurimit dhe mbrojtjes së vendit nëpërmjet krijimit të “rrezikut”…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial